Hos Kreafe Løkken er efteråret fyldt med kreative oplevelser for både store og små. Hele oktober kan man nemlig slå sig løs med sjove og hyggelige arrangementer, hvor fantasien får frit spil – og hvor alt er sørget for.
Græskarskæring hver lørdag i oktober i efterårsferien
Alle lørdage i oktober samt tirsdag til torsdag i uge 42 inviterer Kreafe til klassisk græskarskæring. Her kan børn og voksne sammen skære deres helt eget Halloween-græskar og pynte det med alt fra maling og tuscher til uhyggelige detaljer. Kreafe stiller både redskaber og pynt til rådighed – og sørger selvfølgelig for oprydningen bagefter.
Det koster 100 kr. pr. deltager, og prisen inkluderer både græskar fra en lokal leverandør i Vrå samt udstyr og oprydning. Det er muligt at tilkøbe kaffe, kage og andet.
På dage med græskarskæring er der også åbent for at lave andre kreative projekter.
Jesmonite: På søndag d. 12. oktober
På søndag lancerer Kreafe et helt nyt koncept – Jesmonite-støbning. Her kan deltagerne skabe deres egne unikke design i støbematerialet Jesmonite, som er en blanding af cement og beton.
Lykke fra Mariely Design giver faklen videre. Med workshoppen markeres det nye element hos Kreafe. Vælg mellem mere end 20 forskellige forme og afprøv forskellige teknikker til dekoration eller dekorer dit værk når støbemassen er hærdet. Deltagerne kan tage deres støbninger med hjem samme dag, eller vende tilbage dagen efter og dekorere de hærdede mesterværker.
Bestil din plads online
Uanset om du er til efterårshygge med græskar, kreative workshops med Jesmonite eller nogle af de andre spændende kreative projekter, er der garanti for en hyggelig stund hos Kreafe.
Book din plads på: www.kreafe.dk
Du kan også følge med på deres Facebook-side for flere spændende arrangementer og nyheder.
